Doctor aka Radek Zábojník, další to host v křesle zvaném „Metal Mondóka“! Přiznávám se, že na Radka jsem si brousil zuby už hodně dlouho, ovšem když mi na recenzi zaslal skvostnou výběrovou kolekci „Ubl“, možná ani sám nevěděl, kterak mi vlastně nahrál na smeč! Jak se ovšem ukázalo, příliš jsem ho nenachytal…:)

TURISAS – Hunting Pirates ( z alba „Stand Up And Fight“)
Ajajaj, tak to mi dáváš hnedka z kraje! 😀 Musím přiznat, že těmhle pirátským popěvkům teda vůbec neholduju. Muzika nemusí být za každou cenu vážná, to vůbec, nicméně tyhle hospodské halekačky jdou opravdu naprosto mimo mě. V tomto ranku mě svého času bavili DIE APOKALYPTISCHE REITER, ale bohužel se mi velmi rychle oposlouchali.
Jsou to TURISAS z nového alba, předpokládám, že tuhle kapelu asi budeš znát….
Aha, takže podle názvu je znám, ale s jejich tvorbou nikdy blíže neseznámil. Když už si chci poslechnout písničky o pirátech, tak opráším raději některou starou desku od ZNC :).

DYMYTRY – Kdo ví co ( z alba „Neser“)
DYMYTRY? Zrovna včera jsem koukal na Public TV na jejich klipovku, která mi připadla zajímavější než tahle věc. Celkově však ani tohle není úplně můj šálek čaje.
Ano, přesně tak! Máš bod. Jak se ti pozdává jejich image?
Film Predátor patří dodnes mezi mé velmi oblíbené, tudíž tématicky hodnotím jejich imáž víc než kladně :). Jinak platí to výše uvedené o šálcích čaje.

VULTURE INDUSTRIES – The Bolted Door (z alba „The Malefactors Bloody Register“)
A tohle se mi líbí velmi! Hezký kytarový motiv, hezký zvuk a zajímavý zpěv! Tohle je muzika, kterou bych si někdy rád pustil, nezní to vůbec tuctově, má to drajv a gule a není to vůbec blbě složené. Já osobně nejvíc oceňuju (profesionálně deformován), když má zpěvák nezaměnitelný a naprosto charakteristický hlas, tak jako zde. Copak to je?
Jsou to Norové VULTURE INDUSTRIES z aktuální desky „The Malefactors Bloody Register“ a je skutečně hodně co poslouchat…
Kapelu podle názvu znám, už jsem je zaregistroval, ale doposud se mi od nich nic nedostalo do rukou. To musím rychle napravit! Líbí!

KYPCK – Alleya Stalina (z alba „Nizhe“)
To je nějaká Jugoslávština, ne? 🙂 Zpěv i kytara jako z nějaké vesnické tancovačky před patnácti lety. Zděs majá úúúlicááá, brrr, rychle pryč.
Hehe, tak to mě mrzí, že tě to nechytlo. To jsou zrovna moji oblíbenci KYPCK. Finové, kteří zpívají rusky…
Aj, tak to se velmi omlouvám, že jsem se dotknul tvých oblíbenců :).

THE SINS OF THY BELOVED – All Alone ( z alba „Lake Of Sorrow“)
Doom-metalovka klasického střihu se střídajícím se mužským a ženským zpěvem a violou (houslemi?). Jako první mě napadli WITHIN TEMPTATION, ale to jen kvůli barvě zpěvaččina hlasu, která se chvílemi dokonce Sharon přibližuje, ale chvílemi pak zase vůbec. Podobně u nás svého času zněli SANCROSANCTUM.
Zařadil jsem takovou vzpomínku na kapelu THE SINS OF THY BELOVED z CD „Lake Of Sorrow“…
Já si ve své době na doom-metalové vlně hodně ujížděl. Dodnes mě baví ANATHEMA, THE GATHERING, staré desky TIAMAT, PARADISE LOST či AMORPHIS. Byla to krásná doba, tehdy před 14-15 lety ! 🙂

COLLEGIUM MUSICUM – Suita po 1000 a jednej noci ( z CD „Speak Memory“)
Hmmm, instrumentálka s klávesami a bouřlivým potleskem nakonec. V téhle skladbě cítím takový nějaký rozpor – chvíli se mi to líbí a pak do toho klávesy začnou hrát „Jen počkej zajíci“ a je po líbení :). Pak se to změní v odzemek, načež se přidá kytara s krásným sólem a je to zas chvíli fajn, dokud se nedostane na řadu opět klávesák :). Celkově mě tam ale iritují právě ty klávesy. Tohle bych teda 20 minut poslouchat nedokázal, nicméně klobouk dolů, před tím, kdo si troufne skládat takhle členité a dlouhé kompozice :). U nás v kapele však v rámci dlouhých kompozic kralují jednoznačně FARMER’S MARKET.
Další legenda, tentokrát ze Slovenska! COLLEGIUM MUSICUM z výběru „Speak Memory“. Předpokládám, že na tuhle formaci jsi už narazil…
… ajajaj, ty klávesy, které mě tam tak iritovaly, budou tedy z „díly“ slovutného Mariána Vargy. Tak to jsem si pěkně nas**! 🙂

DARK GAMBALLE – Tmavomodrý svět ( z kompilace „Hudba 100% mužů“)
DARK GAMBALLE! Mí oblíbenci a naši kamarádi předělali skladbu od Jaroslava Ježka. Hudbu DARK GAMBALLE mám moc rád, jejich předposlední desku „Perpetuum Gamballe“ mám dokonce velmi rád a skladbu „Zhasínám“ z doposud poslední desky „Pochyby“ přímo miluju. A Jura Sedláček má hlas, který je rozeznatelný na první poslech! 🙂
Jasně! Jak se ti obecně líbí covery od DARK GAMBALLE? V tuhle chvíli se mi vybavují MASTER´S HAMMER, CALES a samozřejmě KORN…
… a koncertně ještě hrávají „Zubatou“ od PRAŽSKÉHO VÝBĚRU a „To svět se posral“ od H.N.F. Nicméně za nejpovedenější cover od „Dárků“ dodnes považuju právě ten tebou první zmíněný MASTER’S HAMMER.

ASSEMBLAGE 23-Blindhammer (z alba „Defiance“)
ASSEMBLAGE 23. Zvukově mi to evokuje DEPECHE MODE nebo CAMOUFLAGE. A nebo „Deeper Kind Of Slumber“ od TIAMAT a musím říct, že víc se mi teda líbil právě ten „Deeper Kind Of Slumber :).
No skutečně si to uhodl! Poslechneš si občas třeba i čistou elektroniku bez kytar?
Ani ne. Celkově preferuju spíš kytarovou muziku, a když už, tak jen s přesahy do elektroniky. Jako třeba u DARK GAMBALLE.

MICHAELS UNCLE – Nezměníš nic (z alba „ Return Of Dark Psychedelia“)
Agitační HC. Připomnělo mi to výborné německé SPERMBIRDS, ale tady se zpívá česky. Nemám tucha.
V ranku HC jsou považování za jednu z legendárních kapel. MICHAL´S UNCLE se po letech vrátili s deskou, kterou možná už nikdo nečekal. Jmenuje se „Return Of Dark Psychedelia“
Tohle je „Majklův strýček“? Kapelu si pamatuju (mám v povědomí) z dob mých studií v Brně, tehdy byla poměrně dost v kurzu a hodně se o ní mluvilo. Pak už jsem o nich neslyšel. Až do teď :).

SKITLIV – Hollow Devotion ( z alba „Skandinavisk Misantropi“)
Pomalý, valivý black-metal či čert ví, co to je :-). Celé mi to přijde trošku moc monotónní a nepomohlo ani to dekadentní kytarové sólo v páté minutě osmiminutové skladby.
Jedná se o skupinu SKITLIV, kde mimochodem působí Maniac s MAYHEM. Jak se vůbec obecně stavíš k těm starým blackmetalovým legendám z let devadesátých? Jinak o SKITLIV jsi už slyšel?
Ne ne, o SKITLIV jsem jaktěživ neslyšel. Z palety těchto kapel mám velmi rád IMMORTAL, zejména jejich desku „Damned in Black“ a mráz mi dodnes běhá po zádech, když vzpomenu jejich vystoupení na posledním Dynamo North Power Jamu v Litoměřicích!

BEHEMOTH – He Who Breeds Pestilence ( z alba „Evangelion“)
BEHEMOTH! BEHEMOTH! BEHEMOTH! BEHEMOTH! „He Who Breeds Pestilence“. Držím Nergalovi pěsti, ať se brzy uzdraví! Celkově obdivuju, jakým způsobem se tahle kapela vypracovala, jak se prezentuje hudebně, graficky i obrazově. Klóbrc dolů!
Ano! Domníváš se, že jsou úspěšní díky své pracovitosti a nebo i díky tomu, že jsou to talentovaní hudebníci?
Mno, přinejmenším bubeník Inferno tak trochu talentovaný zřejmě asi bude :).

BLACK SABBATH – Valhalla ( z alba „Tyr“)
Valhalla od Black Sabbath s Ronnie Jamesem Diem; budiž mu země lehká. BLACK SABBATH respektuju, protože jak psáno v jedné chytré knížce o historii metalu „Na začátku byli Black Sabbath“. Přesto však musím podotknout, že víc než „Sabati“ je mi bližší pozdější Ozzyho sólová tvorba, hlavně desku „Ozzmosis“ jsem před lety sjížděl stále dokola.
Smekám, uhodl jsi naprosto přesně. Jen s tím zpěvem je to jinak. Zde už zpívá Tony Martin. Je to z alba, které se jmenuje „Tyr“…

PANDEMIA – Anger Of ( z alba „Feel Of Anger“ )
Hezký nabroušený zvuk kytar, samplovaný šlapák a … sypačka. Je to z podobné jamky jako právě Behemoth, muzikanti nejsou žádní žabaři. Neznám, ale líbí se mi to.
Tak tady si určitě potěšil českého fanouška, protože je to PANDEMIA! Jak vnímáš počínání této kapely, která se už léta tlačí do světa? Domníváš se, že se mohou z hlediska kvalit měřit třeba právě s BEHEMOTH?
Problém je v tom, že BEHEMOTH svými alespoň posledními dvěma alby nastavili ohromně vysokou laťku, co se týká jak kvality materiálu, tak i celkové produkce. S tím se jen tak někdo měřit nemůže. Je vidět, že kapela na sobě ohromně dře, čímž je mi moc sympatická. Velkou píli je možné pozorovat právě i u PANDEMIE a lze jim jen držet pěsti, aby to dotáhli co možná nejdál.

TERMINAL CHOICE – We Are Back! ( z alba „Übermacht“)
Metalová diskoška, barva kláves a aranžmá mi na začátku připomněli The Kovenant, ale ti ve vokálech používají blackovější skřehotání. Zvukově se mi to líbí, písnička celkem taky. Není to nějaký cover?
Kdepak! Cover to není, ani metalová diskoška. Jsou to Němci TERMINAL CHOICE, stálice tamního EBM. Pokud tě to zaujalo, mohu vřele doporučit…
Dík za doporučení, po něčem od nich se určitě poohlédnu.

Metal Mondóka č. 642 (Radek Zábojník – SIX DEGREES OF SEPARATION)

Rozhovory