RUM zine (reviewed by: All)

SIX DEGREES OF SEPARATION už delší dobu patří mezi tuzemskou metalovou smetánku. Trpělivost a především pracovitost jim přinesla úspěch naprosto zaslouženě, vždyť o jaké kapele se dá dnes tvrdit, že je jasně rozpoznatelná po několika málo vteřinách? SIX DEGREES… si zkrátka s jinou partičkou splést nelze, byť čerství vítr znamenající výraznější evoluci byl na stále aktuálním alb „Of Us“ poněkud přibrzděn. Formace jakoby našla pro své choutky ten správný chlíveček v jehož hájemství se také zrodila myšlenka spojená s realizaci legitimního DVD. Určitě neprásknu žádnou novinu, když prozradím, že tahle „sranda“ určitě stále spoustu úsilí a nervů, nehledě na finanční stránku věci. Nakonec se však kapele skutečně zadařilo, výsledkem je oku lahodí digipack, který ovšem neobsahuje pouze DVD, ale také audio CD! Panečku, to je tedy nálož!

Začněme ovšem ústředním nosičem. Na DVD je zaznamenán koncertní set, jež se uskutečnil takřka před rokem v Luhačovicích a je zjevné, že právě na tomto místě se kapela cítí jako doma. Co se týče zvukové kvality, tak ta je ošetřena opravdu precizně, žádný „nedostatek“ jsem nezaznamenal, kapela navíc působí i v této pozici velmi sebejistě a dokonce bych si dovolil tvrdit, že je v současné době na vrcholu svých sil. Co se týče obrazu, tak ani zde nemám žádných výhrad. Ukazuje se, že i ve skromných podmínkách se dá vytvořit profesionální dílo, za které se kapela dlouhodobě stydět nemusí. Jedinou malou kaňkou je absence záběrů do publika, které je navíc tak trochu odříznuté od scény.Někdy se tak může zdát jakoby kapela byla v sále úplně sama, i když nějaký ten aplaus je mezi skladbami přece jen slyšet. Je to ale takové „nic“ oproti živelnosti pánů na pódiu, ze kterých navíc vyzařuje naprostá pohoda a uvolněnost. Co se týče playlistu, tak ten obsahuje v podstatě všechny stěžejní hitovky z posledních let, přičemž nechybí ani exkurz do časů dávno minulých, viz. zařazení skladeb jako „Prayer“ či „Raven Comes“. Je určitě dobře, že SIX DEGREES…svojí minulost úplně neodepsali, i tyto songy mají v jejich diskografii nezanedbatelné místo. Základ vystoupení však pochopitelně stojí na aktuálních položkách, a tak se skuteční příznivci mají opravdu nač těšit.

To však ještě není zdaleka všechno. DVD kromě koncertu obsahuje ještě rozsáhlé bonusy včetně videoklipů, studiové reportáže z natáčení desky „Of Us“, dobové videodokumenty, rozhovory s bývalými členy a také předními hudebnímu publicisty. V úplném závěru nechybí bohatá fotogalerie ani DVD trailer. Co zkrátka kapela vyštrachala, to je do DVD zapuštěno! Není nic krásnějšího než vyklepat šuplíky a věci přehledně uskladnit na jedno precizně vyleštěné místo!

Když už tedy dárek pro fanoušky, tak pořádný! I z toho důvodu není DVD disk v kompletu osamocen. SIX DEGREES… se zkrátka rozhodli, že k tomuto reprezentativními nosiči ještě přidají nevšední přehlídku šesti skladeb, které by možná na jejich regulérních deskách nedostaly šanci. Na mysli mám především skvěle zpracované předělávky „Thirsty Dog“ a doslova delikatesní „Beds Are Burning“. Naproti tomu ani autorsky vlastní kompozice nijak nepokulhávají. Výtečný je především pomalejší otvírák „Contemporary Misanthrope“ – takřka ve stylu DISSECTION (Doctor zde vřeští jako divoký skřet) a v neposlední řadě nemohu zapomenout ani na podmanivou pecku „Leech“. Jestliže právě tohle má být nové cesta SIX DEEGRESS OF SEPARATION, tak jsem na další řadovku moc a moc zvědav!

Komplet „Ubl“ tedy uzavírá první vývojovou fázi kapely a zároveň započíná tu další. Věřme, že i v následujících obdobích budou mít pánové dostatek inspirace k překonání vysoko nastavené laťky. Pro věrné příznivce je povinností mít tuto relikvii ve své sbírce!

SIX DEGREES OF SEPARATION – Ubl (DVD+CD-2011, Triotus Production)

Recenze